Sullins Connector Solutions RCA18DTKH-S288
RCA18DTKH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCA18DTKH-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND
Datasheet Download
RCA18DTKH-S288.pdf
Availability of RCA18DTKH-S288
QUANTITY
RCA18DTKH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCA18DTKH-S288
Internal Part NumberEIS-RCA18DTKH-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCA18DTKH-S288
Related LinksRCA18DT, RCA18DTKH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCA18DTKH-S288 Details Description
Related parts for RCA18DTKH-S288
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVOLUTED TUBE CLIP datasheet.pdf
CRYSTAL 33.000000MHZ SMD datasheet.pdf
39000UF 6,3V 25,4X45 datasheet.pdf