Sullins Connector Solutions RCA35DTKN-S288
RCA35DTKN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCA35DTKN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND
Datasheet Download
RCA35DTKN-S288.pdf
Availability of RCA35DTKN-S288
QUANTITY
RCA35DTKN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCA35DTKN-S288
Internal Part NumberEIS-RCA35DTKN-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCA35DTKN-S288
Related LinksRCA35DT, RCA35DTKN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCA35DTKN-S288 Details Description
Related parts for RCA35DTKN-S288
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 35W datasheet.pdf
OSC MEMS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf