Sullins Connector Solutions RCA50DTAS
RCA50DTAS picture photo
Mfg. Part Number
RCA50DTAS
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD
Datasheet Download
RCA50DTAS.pdf
Availability of RCA50DTAS
QUANTITY
RCA50DTAS Order Process
Ship out your order
Specifications of RCA50DTAS
Internal Part NumberEIS-RCA50DTAS
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCA50DTAS
Related LinksRCA5, RCA50DTAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCA50DTAS Details Description
Related parts for RCA50DTAS
IC COMPARATOR LV 65NS 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 3CONT DIN SLD LOCKRING datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.2A 230 MOHM SMD datasheet.pdf
TAPE PROTECT POLUTHYLENE 4'X300' datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 738 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf