Sullins Connector Solutions RCB100DHAD
RCB100DHAD picture photo
Mfg. Part Number
RCB100DHAD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 DIP
Datasheet Download
RCB100DHAD.pdf
Availability of RCB100DHAD
QUANTITY
RCB100DHAD Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB100DHAD
Internal Part NumberEIS-RCB100DHAD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row100
Number of Positions200
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB100DHAD
Related LinksRCB10, RCB100DHAD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB100DHAD Details Description
Related parts for RCB100DHAD
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 3POS W/PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
20 MODIV HSG SR MRKD .125CL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 250MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf