Sullins Connector Solutions RCB10DHRD
RCB10DHRD picture photo
Mfg. Part Number
RCB10DHRD
Brief Description
CONN CARD EXTEND 20POS .050"
Datasheet Download
RCB10DHRD.pdf
Availability of RCB10DHRD
QUANTITY
RCB10DHRD Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB10DHRD
Internal Part NumberEIS-RCB10DHRD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB10DHRD
Related LinksRCB1, RCB10DHRD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB10DHRD Details Description
Related parts for RCB10DHRD
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 11A TO-3P datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .100" DL SMD RA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
CODEWHEEL 3CH 256CPR 6MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A HRP5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
LOCATOR HAN D datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DVR BLDC 28V 3PH 32QFN datasheet.pdf