Sullins Connector Solutions RCB10DYFD
RCB10DYFD picture photo
Mfg. Part Number
RCB10DYFD
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 10POS SMD
Datasheet Download
RCB10DYFD.pdf
Availability of RCB10DYFD
QUANTITY
RCB10DYFD Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB10DYFD
Internal Part NumberEIS-RCB10DYFD
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB10DYFD
Related LinksRCB1, RCB10DYFD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB10DYFD Details Description
Related parts for RCB10DYFD
CONN HOUSING 2POS .100 LOCK DUAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
SWITCH LIMT SPDT 5A ADJ ROD LEVR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CABLE SATA-ESATA 7 POS 1M datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 1X1 16MLF datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 65.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf