Sullins Connector Solutions RCB10DYHD
RCB10DYHD picture photo
Mfg. Part Number
RCB10DYHD
Brief Description
CONN EDGECARD 10POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RCB10DYHD.pdf
Availability of RCB10DYHD
QUANTITY
RCB10DYHD Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB10DYHD
Internal Part NumberEIS-RCB10DYHD
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB10DYHD
Related LinksRCB1, RCB10DYHD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB10DYHD Details Description
Related parts for RCB10DYHD
FIXED IND 6.8UH 2.19A 55.6 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2812 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.47A 100 MOHM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 16pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 40W datasheet.pdf