Sullins Connector Solutions RCB10DYHN
RCB10DYHN picture photo
Mfg. Part Number
RCB10DYHN
Brief Description
CONN EDGECARD 10POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RCB10DYHN.pdf
Availability of RCB10DYHN
QUANTITY
RCB10DYHN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB10DYHN
Internal Part NumberEIS-RCB10DYHN
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB10DYHN
Related LinksRCB1, RCB10DYHN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB10DYHN Details Description
Related parts for RCB10DYHN
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 48VFBGA datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 3/8 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
XMITTER HDMI/DVI 165MHZ 64-LFCSP datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 100A CHASSIS datasheet.pdf
RES 357 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf