Sullins Connector Solutions RCB13DYHN
RCB13DYHN picture photo
Mfg. Part Number
RCB13DYHN
Brief Description
CONN EDGECARD 13POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RCB13DYHN.pdf
Availability of RCB13DYHN
QUANTITY
RCB13DYHN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB13DYHN
Internal Part NumberEIS-RCB13DYHN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row13
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB13DYHN
Related LinksRCB1, RCB13DYHN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB13DYHN Details Description
Related parts for RCB13DYHN
TERMINAL LOCKWASHER LUG #4 ANGLE datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 210MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 280 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE HDMI CON 6' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4+2POS+1GND SCREW datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
IC USB CTLR datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf