Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-55375W-C0-R0
ATS-55375W-C0-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-55375W-C0-R0
Brief Description
HEATSINK 37.5X37.5X24.5MM NO TIM
Datasheet Download
ATS-55375W-C0-R0.pdf
Availability of ATS-55375W-C0-R0
QUANTITY
ATS-55375W-C0-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-55375W-C0-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-55375W-C0-R0
ShapeSquare, Pin Fins
Length1.476" (37.50mm)
Width1.476" (37.50mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.964" (24.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.0°C/W @ 200 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-55375W-C0-R0
Related LinksATS-5537, ATS-55375W-C0-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-55375W-C0-R0 Details Description
Related parts for ATS-55375W-C0-R0
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
IC REG BOOST PROG 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
RES 342 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
28 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf