Vishay/Dale CRCW08052R43FKTA
CRCW08052R43FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R43FKTA
Brief Description
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R43FKTA.pdf
Availability of CRCW08052R43FKTA
QUANTITY
CRCW08052R43FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R43FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R43FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R43FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R43FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R43FKTA Details Description
Related parts for CRCW08052R43FKTA
CONN RECEPT 16POS FREE HANGING datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV -4V 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
VARISTOR 900V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf