Sullins Connector Solutions RCB25DHAN
RCB25DHAN picture photo
Mfg. Part Number
RCB25DHAN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 DIP
Datasheet Download
RCB25DHAN.pdf
Availability of RCB25DHAN
QUANTITY
RCB25DHAN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB25DHAN
Internal Part NumberEIS-RCB25DHAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB25DHAN
Related LinksRCB2, RCB25DHAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB25DHAN Details Description
Related parts for RCB25DHAN
SCREWDRIVER HEX 6MM 10.1" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
ENCODER CABLE 40M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
SPRING COMPRESSION datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 16A POWERPAK8X8 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf