Sullins Connector Solutions RCB25DYHN-S1355
RCB25DYHN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
RCB25DYHN-S1355
Brief Description
CONN EDGECARD 25POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RCB25DYHN-S1355.pdf
Availability of RCB25DYHN-S1355
QUANTITY
RCB25DYHN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB25DYHN-S1355
Internal Part NumberEIS-RCB25DYHN-S1355
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB25DYHN-S1355
Related LinksRCB25DY, RCB25DYHN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB25DYHN-S1355 Details Description
Related parts for RCB25DYHN-S1355
SWITCH ROCKER DPDT 13A 125V datasheet.pdf
IC MCU ARM9 128KB ROM 208PQFP datasheet.pdf
ENDPLATE AP AKA 2.5 KRG BROWN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC 2416 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf