Sullins Connector Solutions RCB35DYFD
RCB35DYFD picture photo
Mfg. Part Number
RCB35DYFD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 35POS SMD
Datasheet Download
RCB35DYFD.pdf
Availability of RCB35DYFD
QUANTITY
RCB35DYFD Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB35DYFD
Internal Part NumberEIS-RCB35DYFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB35DYFD
Related LinksRCB3, RCB35DYFD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB35DYFD Details Description
Related parts for RCB35DYFD
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 20.07MM datasheet.pdf
2442-24 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
WEATHERPROOF MULTI-TAP datasheet.pdf
OSC TCXO 12.288MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf