Sullins Connector Solutions RCB40DYHD
RCB40DYHD picture photo
Mfg. Part Number
RCB40DYHD
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RCB40DYHD.pdf
Availability of RCB40DYHD
QUANTITY
RCB40DYHD Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB40DYHD
Internal Part NumberEIS-RCB40DYHD
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB40DYHD
Related LinksRCB4, RCB40DYHD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB40DYHD Details Description
Related parts for RCB40DYHD
IC TXRX RS232 230KPBS 20-SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC 2820 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CRIMP CONTACT SOCKET 16AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 785MA 290 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W datasheet.pdf