Sullins Connector Solutions RCB50DHRR
RCB50DHRR picture photo
Mfg. Part Number
RCB50DHRR
Brief Description
CONN CARD EXTEND 100POS .050"
Datasheet Download
RCB50DHRR.pdf
Availability of RCB50DHRR
QUANTITY
RCB50DHRR Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB50DHRR
Internal Part NumberEIS-RCB50DHRR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock, Card Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB50DHRR
Related LinksRCB5, RCB50DHRR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB50DHRR Details Description
Related parts for RCB50DHRR
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
KIT DEBUGGER IN-CIRC ST7 FLASH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE TSOT23-5 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 200A DIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 6.02K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 7A 6SON datasheet.pdf
Connector Header 31 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf