Sullins Connector Solutions RCB55DYFD
RCB55DYFD picture photo
Mfg. Part Number
RCB55DYFD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 55POS SMD
Datasheet Download
RCB55DYFD.pdf
Availability of RCB55DYFD
QUANTITY
RCB55DYFD Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB55DYFD
Internal Part NumberEIS-RCB55DYFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row55
Number of Positions110
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C