Littelfuse 02183.15HXP
02183.15HXP picture photo
Mfg. Part Number
02183.15HXP
Brief Description
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02183.15HXP.pdf
Availability of 02183.15HXP
QUANTITY
02183.15HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02183.15HXP
Internal Part NumberEIS-02183.15HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t38.15
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0173 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02183.15HXP
Related Links02183, 02183.15HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
02183.15HXP Details Description
Related parts for 02183.15HXP
RES 50K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON ST1S09 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC REG SGL LNB CONTROL 16QFN datasheet.pdf
RES 1.43 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER THRM 5A 32VDC datasheet.pdf
IC RECEIVER LVDS 48VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT PINS datasheet.pdf