Yageo RC0603FR-07232RL
RC0603FR-07232RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07232RL
Brief Description
RES SMD 232 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07232RL.pdf
Availability of RC0603FR-07232RL
QUANTITY
RC0603FR-07232RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07232RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07232RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07232RL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07232RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07232RL Details Description
Related parts for RC0603FR-07232RL
CONN HEADER 7POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LEGEND PANEL IP65 SQ TRANSP datasheet.pdf
CAP ARRAY 68PF 25V NP0 0508 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15.8 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONN 4' RPTNC-PLUG TO N PLUG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.57A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Header 92 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf