Sullins Connector Solutions RCB80DYRT
RCB80DYRT picture photo
Mfg. Part Number
RCB80DYRT
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 80POS
Datasheet Download
RCB80DYRT.pdf
Availability of RCB80DYRT
QUANTITY
RCB80DYRT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB80DYRT
Internal Part NumberEIS-RCB80DYRT
Number of Positions160
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB80DYRT
Related LinksRCB8, RCB80DYRT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB80DYRT Details Description
Related parts for RCB80DYRT
AC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 3A 60V datasheet.pdf
RES 22.0K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN FLANGE HOUSING SZ48 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
MICRO 9C S 6" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 31 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf