Sullins Connector Solutions RCB95DHLN
RCB95DHLN picture photo
Mfg. Part Number
RCB95DHLN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 190PS DIP .050 SLD
Datasheet Download
RCB95DHLN.pdf
Availability of RCB95DHLN
QUANTITY
RCB95DHLN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB95DHLN
Internal Part NumberEIS-RCB95DHLN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row95
Number of Positions190
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB95DHLN
Related LinksRCB9, RCB95DHLN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB95DHLN Details Description
Related parts for RCB95DHLN
CONN HEADER .100 SNGL STR 15POS datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER 28-PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 54.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf