United Chemi-Con EKXJ401ELL6R8MJ16S
EKXJ401ELL6R8MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ401ELL6R8MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ401ELL6R8MJ16S.pdf
Availability of EKXJ401ELL6R8MJ16S
QUANTITY
EKXJ401ELL6R8MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ401ELL6R8MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKXJ401ELL6R8MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ401ELL6R8MJ16S
Related LinksEKXJ401EL, EKXJ401ELL6R8MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ401ELL6R8MJ16S Details Description
Related parts for EKXJ401ELL6R8MJ16S
SWITCH DIP 10POS SIDE SEALED 30V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER PA 13POS TOP W/BOSS datasheet.pdf