Sullins Connector Solutions RCC10DCMI
RCC10DCMI picture photo
Mfg. Part Number
RCC10DCMI
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 WW
Datasheet Download
RCC10DCMI.pdf
Availability of RCC10DCMI
QUANTITY
RCC10DCMI Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC10DCMI
Internal Part NumberEIS-RCC10DCMI
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC10DCMI
Related LinksRCC1, RCC10DCMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC10DCMI Details Description
Related parts for RCC10DCMI
CONN PLUG 50POS .8MM 30GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES MO 3W 120K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CORNER GUIDE,BLACK,RIBBON FIBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B M50 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf