Sullins Connector Solutions RCC12DCAI-S189
RCC12DCAI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
RCC12DCAI-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
RCC12DCAI-S189.pdf
Availability of RCC12DCAI-S189
QUANTITY
RCC12DCAI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC12DCAI-S189
Internal Part NumberEIS-RCC12DCAI-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC12DCAI-S189
Related LinksRCC12DC, RCC12DCAI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC12DCAI-S189 Details Description
Related parts for RCC12DCAI-S189
MOSFET N-CH 200V 5A I-PAK datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 150MA 450 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FUSE 45A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
SMD SLIDE-SWITCH 6 POS datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 3W DO204AL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 484BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 250V NP0 1206 datasheet.pdf