Sullins Connector Solutions RCC12DEYH
RCC12DEYH picture photo
Mfg. Part Number
RCC12DEYH
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 12POS THRUHL
Datasheet Download
RCC12DEYH.pdf
Availability of RCC12DEYH
QUANTITY
RCC12DEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC12DEYH
Internal Part NumberEIS-RCC12DEYH
Series-
PackagingTray
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC12DEYH
Related LinksRCC1, RCC12DEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC12DEYH Details Description
Related parts for RCC12DEYH
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 28SSOP datasheet.pdf
SITE LICENSE DDR SDRAM ECP2M datasheet.pdf
CAP CER 25PF 14KV R7 DISK datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.2A 260 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 1PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf