Sullins Connector Solutions RCC12DRSN-S273
RCC12DRSN-S273 picture photo
Mfg. Part Number
RCC12DRSN-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RCC12DRSN-S273.pdf
Availability of RCC12DRSN-S273
QUANTITY
RCC12DRSN-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC12DRSN-S273
Internal Part NumberEIS-RCC12DRSN-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTray
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC12DRSN-S273
Related LinksRCC12DR, RCC12DRSN-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC12DRSN-S273 Details Description
Related parts for RCC12DRSN-S273
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf