AVX Corporation 06031A180F4T2A
06031A180F4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A180F4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A180F4T2A.pdf
Availability of 06031A180F4T2A
QUANTITY
06031A180F4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A180F4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A180F4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A180F4T2A
Related Links06031A1, 06031A180F4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A180F4T2A Details Description
Related parts for 06031A180F4T2A
IC DRVR HALF BRDG SELF-OSC 8-DIP datasheet.pdf
CONN HOUSING BOARD-IN 10POS 2MM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 100MA SDR TRM datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP 36-QFN datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 50COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1A 260 MOHM SMD datasheet.pdf