Sullins Connector Solutions RCC12DRYI-S13
RCC12DRYI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RCC12DRYI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RCC12DRYI-S13.pdf
Availability of RCC12DRYI-S13
QUANTITY
RCC12DRYI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC12DRYI-S13
Internal Part NumberEIS-RCC12DRYI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC12DRYI-S13
Related LinksRCC12D, RCC12DRYI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC12DRYI-S13 Details Description
Related parts for RCC12DRYI-S13
IC Z8 1K OTP 12MHZ RC OSC 18SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 23.8VC SMB datasheet.pdf
CONN RECEPT DIN RTANG 6POS 30AU datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
VARISTOR 90V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUFFER 28BIT DDR2 176BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf