Sullins Connector Solutions RCC15DRSD-S273
RCC15DRSD-S273 picture photo
Mfg. Part Number
RCC15DRSD-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RCC15DRSD-S273.pdf
Availability of RCC15DRSD-S273
QUANTITY
RCC15DRSD-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC15DRSD-S273
Internal Part NumberEIS-RCC15DRSD-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC15DRSD-S273
Related LinksRCC15DR, RCC15DRSD-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC15DRSD-S273 Details Description
Related parts for RCC15DRSD-S273
CONN SOCKET SIMM 22DEG 72POS AU datasheet.pdf
MODULE POWER 100A 1000V SCR CC datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
C/A, 1.8MM, ZIP OFNP, LC-LC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.15V 1A 8LFCSP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 2W SMBG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
98224=CE TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf