Sullins Connector Solutions RCC18HEYH
RCC18HEYH picture photo
Mfg. Part Number
RCC18HEYH
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 18POS THRUHL
Datasheet Download
RCC18HEYH.pdf
Availability of RCC18HEYH
QUANTITY
RCC18HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC18HEYH
Internal Part NumberEIS-RCC18HEYH
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions18
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC18HEYH
Related LinksRCC1, RCC18HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC18HEYH Details Description
Related parts for RCC18HEYH
RES SMD 910 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 1.6GHZ 360FCCLGA datasheet.pdf
SW DIP PIANO SPST 2 POS SEALED datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .635MM SMT datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
IC CNTRLR ISOLATED 8SOP datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 38MA 96 OHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
3.0" BLACK VINYL 250'/RL datasheet.pdf