Sullins Connector Solutions RCC20DETN
RCC20DETN picture photo
Mfg. Part Number
RCC20DETN
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 20POS THRUHL
Datasheet Download
RCC20DETN.pdf
Availability of RCC20DETN
QUANTITY
RCC20DETN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC20DETN
Internal Part NumberEIS-RCC20DETN
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC20DETN
Related LinksRCC2, RCC20DETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC20DETN Details Description
Related parts for RCC20DETN
RES 69.8K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V 65W datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 2X1 24QFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
VARISTOR 27V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 124 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf