Sullins Connector Solutions RCC26DRTF-S13
RCC26DRTF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RCC26DRTF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RCC26DRTF-S13.pdf
Availability of RCC26DRTF-S13
QUANTITY
RCC26DRTF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC26DRTF-S13
Internal Part NumberEIS-RCC26DRTF-S13
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row26
Number of Positions52
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC26DRTF-S13
Related LinksRCC26D, RCC26DRTF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC26DRTF-S13 Details Description
Related parts for RCC26DRTF-S13
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8-DIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CABLE 25COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3L datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME GRN 22CK datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.3W DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf