Sullins Connector Solutions RCC28DEYH
RCC28DEYH picture photo
Mfg. Part Number
RCC28DEYH
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 28POS THRUHL
Datasheet Download
RCC28DEYH.pdf
Availability of RCC28DEYH
QUANTITY
RCC28DEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC28DEYH
Internal Part NumberEIS-RCC28DEYH
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC28DEYH
Related LinksRCC2, RCC28DEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC28DEYH Details Description
Related parts for RCC28DEYH
CONN MICRO SD CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM20H/MC20G/MDM20H datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 22-26AWG GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
60838A111 WIRE STOP datasheet.pdf
RES 294K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 252 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 300MA 250 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 1.5KV AXIAL datasheet.pdf