Sullins Connector Solutions RCC28HEYN
RCC28HEYN picture photo
Mfg. Part Number
RCC28HEYN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 28POS THRUHL
Datasheet Download
RCC28HEYN.pdf
Availability of RCC28HEYN
QUANTITY
RCC28HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC28HEYN
Internal Part NumberEIS-RCC28HEYN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC28HEYN
Related LinksRCC2, RCC28HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC28HEYN Details Description
Related parts for RCC28HEYN
VARISTOR 735V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT666 datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 15POS W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 70CRI 2SMD datasheet.pdf
IC PCI SW 6LANE 6PORT 324-FCBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 487 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
MALE CARD EDGE 10POS .100 DIP datasheet.pdf