Sullins Connector Solutions RCC36DRTS-S734
RCC36DRTS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
RCC36DRTS-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RCC36DRTS-S734.pdf
Availability of RCC36DRTS-S734
QUANTITY
RCC36DRTS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC36DRTS-S734
Internal Part NumberEIS-RCC36DRTS-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC36DRTS-S734
Related LinksRCC36DR, RCC36DRTS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC36DRTS-S734 Details Description
Related parts for RCC36DRTS-S734
RES ADJ 50 OHM 100W 10% LUGS datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A3049L/H1501TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf