Sullins Connector Solutions RCC40DRTS-S93
RCC40DRTS-S93 picture photo
Mfg. Part Number
RCC40DRTS-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RCC40DRTS-S93.pdf
Availability of RCC40DRTS-S93
QUANTITY
RCC40DRTS-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC40DRTS-S93
Internal Part NumberEIS-RCC40DRTS-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC40DRTS-S93
Related LinksRCC40D, RCC40DRTS-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC40DRTS-S93 Details Description
Related parts for RCC40DRTS-S93
IC DELAY LINE 20NS 16SOIC datasheet.pdf
RES 13 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 184V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
396 TB SPR CLA WO/LEVER datasheet.pdf
38MM S/S FLEX ARM KIT CLAMP FIX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf