Vishay Semiconductor/Diodes Division BZM55C43-TR
BZM55C43-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZM55C43-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 500MW MICROMELF
Datasheet Download
BZM55C43-TR.pdf
Availability of BZM55C43-TR
QUANTITY
BZM55C43-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZM55C43-TR
Internal Part NumberEIS-BZM55C43-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)600 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 33V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device PackageMicroMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZM55C43-TR
Related LinksBZM55, BZM55C43-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZM55C43-TR Details Description
Related parts for BZM55C43-TR
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 8-QFN datasheet.pdf
CONN RING TONG 26-22AWG #10 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 300MA 460 MOHM datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 18POS TIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DK4 LD/32 24VDC RD TP+ datasheet.pdf
MINIMUM SPOT DIA 0.1MM datasheet.pdf