Sullins Connector Solutions RCC40HETH
RCC40HETH picture photo
Mfg. Part Number
RCC40HETH
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 40POS THRUHL
Datasheet Download
RCC40HETH.pdf
Availability of RCC40HETH
QUANTITY
RCC40HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC40HETH
Internal Part NumberEIS-RCC40HETH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC40HETH
Related LinksRCC4, RCC40HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC40HETH Details Description
Related parts for RCC40HETH
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC SMB datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.316 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 510MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 44SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf