Sullins Connector Solutions RCC43HETH
RCC43HETH picture photo
Mfg. Part Number
RCC43HETH
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 43POS THRUHL
Datasheet Download
RCC43HETH.pdf
Availability of RCC43HETH
QUANTITY
RCC43HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC43HETH
Internal Part NumberEIS-RCC43HETH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions43
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC43HETH
Related LinksRCC4, RCC43HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC43HETH Details Description
Related parts for RCC43HETH
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OCTAL TRANSP D-LATCH 20-SSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST US8 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 4V SMD datasheet.pdf