Sullins Connector Solutions RCC43HEYH
RCC43HEYH picture photo
Mfg. Part Number
RCC43HEYH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 43POS THRUHL
Datasheet Download
RCC43HEYH.pdf
Availability of RCC43HEYH
QUANTITY
RCC43HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC43HEYH
Internal Part NumberEIS-RCC43HEYH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions43
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC43HEYH
Related LinksRCC4, RCC43HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC43HEYH Details Description
Related parts for RCC43HEYH
IC PWR DRVR 8BIT ADDRESS 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX HS 3-8 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf