Sullins Connector Solutions RCC70DCMI
RCC70DCMI picture photo
Mfg. Part Number
RCC70DCMI
Brief Description
CONN EDGECARD 140POS .100 WW
Datasheet Download
RCC70DCMI.pdf
Availability of RCC70DCMI
QUANTITY
RCC70DCMI Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC70DCMI
Internal Part NumberEIS-RCC70DCMI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row70
Number of Positions140
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC70DCMI
Related LinksRCC7, RCC70DCMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC70DCMI Details Description
Related parts for RCC70DCMI
RES 110 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLR/AMBER datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD MINI 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PADDLE SW COVER FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
6+6 DIL MALE HORIZ CONN datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf