Sullins Connector Solutions RCC70DCST-S288
RCC70DCST-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCC70DCST-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 140PS .100 EXTEND
Datasheet Download
RCC70DCST-S288.pdf
Availability of RCC70DCST-S288
QUANTITY
RCC70DCST-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC70DCST-S288
Internal Part NumberEIS-RCC70DCST-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row70
Number of Positions140
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC70DCST-S288
Related LinksRCC70DC, RCC70DCST-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC70DCST-S288 Details Description
Related parts for RCC70DCST-S288
IC REG LDO 8.5V 0.4A TO220-5 datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 44POS .050" datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1600V 95A ECO-PAC2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf