Recom Power RCD-24-0.50/W/X3
RCD-24-0.50/W/X3 picture photo
Mfg. Part Number
RCD-24-0.50/W/X3
Brief Description
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 500MA
Datasheet Download
RCD-24-0.50/W/X3.pdf
Availability of RCD-24-0.50/W/X3
QUANTITY
RCD-24-0.50/W/X3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCD-24-0.50/W/X3
Internal Part NumberEIS-RCD-24-0.50/W/X3
Featured ProductRCD Series LED Drivers
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output2 ~ 35 V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)18W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog, PWM
FeaturesRemote On/Off, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Efficiency96%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension0.87" L x 0.49" W x 0.33" H (22.1mm x 12.6mm x 8.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCD-24-0.50/W/X3
Related LinksRCD-24-0, RCD-24-0.50/W/X3 Datasheet, Recom Power Distributor
RCD-24-0.50/W/X3 Details Description
Related parts for RCD-24-0.50/W/X3
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 3W datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf
ATTENUATOR QMA 6GHZ 50OHM 2DB datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf