Recom Power RCD-24-1.20/W/X3
RCD-24-1.20/W/X3 picture photo
Mfg. Part Number
RCD-24-1.20/W/X3
Brief Description
LED SUPPLY CC BUCK 3-31V 1.2A
Datasheet Download
RCD-24-1.20/W/X3.pdf
Availability of RCD-24-1.20/W/X3
QUANTITY
RCD-24-1.20/W/X3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCD-24-1.20/W/X3
Internal Part NumberEIS-RCD-24-1.20/W/X3
Featured ProductRCD Series LED Drivers
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output3 ~ 31 V
Current - Output (Max)1.2A
Power (Watts)37W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog, PWM
FeaturesRemote On/Off, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency96%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension0.87" L x 0.49" W x 0.33" H (22.1mm x 12.6mm x 8.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCD-24-1.20/W/X3
Related LinksRCD-24-1, RCD-24-1.20/W/X3 Datasheet, Recom Power Distributor
RCD-24-1.20/W/X3 Details Description
Related parts for RCD-24-1.20/W/X3
CONN SOCKET SIMM 72POS VERT TIN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELEC 70CM PNP TRANS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
10 PORT PICOFAST 3PIN SNAP LOCK datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf