Rohm Semiconductor RCD050N20TL
RCD050N20TL picture photo
Mfg. Part Number
RCD050N20TL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 5A CPT3
Datasheet Download
RCD050N20TL.pdf
Availability of RCD050N20TL
QUANTITY
RCD050N20TL Order Process
Ship out your order
Specifications of RCD050N20TL
Internal Part NumberEIS-RCD050N20TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs618 mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.25V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs9nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds380pF @ 25V
Power - Max20W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageCPT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCD050N20TL
Related LinksRCD05, RCD050N20TL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RCD050N20TL Details Description
Related parts for RCD050N20TL
REGULATOR -6V 1.8A 3PSIP HORZ datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
44U 36IN C4 CABINET FRAME datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf