Omron V-10G2-1C4-K
V-10G2-1C4-K picture photo
Mfg. Part Number
V-10G2-1C4-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI SPDT 10A HNGE LVR
Datasheet Download
V-10G2-1C4-K.pdf
Availability of V-10G2-1C4-K
QUANTITY
V-10G2-1C4-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V-10G2-1C4-K
Internal Part NumberEIS-V-10G2-1C4-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force6gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life300,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-10G2-1C4-K
Related LinksV-10G2, V-10G2-1C4-K Datasheet, Omron Distributor
V-10G2-1C4-K Details Description
Related parts for V-10G2-1C4-K
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A GP20 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS TINLEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 20 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
HOLD DOWN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 6W datasheet.pdf