AVX Corporation 04023C561KAT2A
04023C561KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023C561KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
04023C561KAT2A.pdf
Availability of 04023C561KAT2A
QUANTITY
04023C561KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023C561KAT2A
Internal Part NumberEIS-04023C561KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)