Rohm Semiconductor RCD075N20TL
RCD075N20TL picture photo
Mfg. Part Number
RCD075N20TL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 7.5A CPT3
Datasheet Download
RCD075N20TL.pdf
Availability of RCD075N20TL
QUANTITY
RCD075N20TL Order Process
Ship out your order
Specifications of RCD075N20TL
Internal Part NumberEIS-RCD075N20TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs325 mOhm @ 3.75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.25V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds755pF @ 25V
Power - Max20W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageCPT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCD075N20TL
Related LinksRCD07, RCD075N20TL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RCD075N20TL Details Description
Related parts for RCD075N20TL
DIP CABLE - HDM16S/AE16M/X datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M10 5V 12" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 600MA 418 MOHM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.3A SOT-23F datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 70NS 32SOP datasheet.pdf
OSC MEMS 22.8000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf