Sullins Connector Solutions RCE20DHHD
RCE20DHHD picture photo
Mfg. Part Number
RCE20DHHD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS DIP 1MM SLD
Datasheet Download
RCE20DHHD.pdf
Availability of RCE20DHHD
QUANTITY
RCE20DHHD Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE20DHHD
Internal Part NumberEIS-RCE20DHHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE20DHHD
Related LinksRCE2, RCE20DHHD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCE20DHHD Details Description
Related parts for RCE20DHHD
TWEEZER POINTED FINE 2C 4.53" datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle DisplayPort 20 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
DIG SW -M02- LNRS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8058AR datasheet.pdf
MC-S1 SPARE ACT'R datasheet.pdf
RES 9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf