Sullins Connector Solutions RCE25DHFD
RCE25DHFD picture photo
Mfg. Part Number
RCE25DHFD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS 1MM SMD
Datasheet Download
RCE25DHFD.pdf
Availability of RCE25DHFD
QUANTITY
RCE25DHFD Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE25DHFD
Internal Part NumberEIS-RCE25DHFD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE25DHFD
Related LinksRCE2, RCE25DHFD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCE25DHFD Details Description
Related parts for RCE25DHFD
MOSFET N-CH 650V 20A TO-220AB datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
POE INJECTOR 15.4W RACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
TERMINAL STANDARD datasheet.pdf
OSC XO 4.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.15A ES6 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 8.64MM datasheet.pdf